Niedoceniany za życia, uparcie poszukujący swojego celu w życiu, dążący do perfekcji, a jednocześnie tak bardzo wątpiący w swoją twórczość. Oto Vincent VanGogh.

Niepokorny twórca- szaleniec, niespełniony kaznodzieja, nieszczęśliwy kochanek. Trudno pojąć jak w tym jednym człowieku mieściło się tyle sprzeczności. Nie można mu jednak odmówić jednego- geniuszu, a jego twórczości nowatorskiego spojrzenia na rzeczywistość. Malarz samouk całe życie twórcze zawdzięcza swojemu uporowi oraz bratu Vincentowi, który pracując jako marszand sztuki wspierał brata w jego niełatwej drodze twórczej. Dziś obrazy Van Gogha są znane wszystkim .

Słynne Słoneczniki czy liczne autoportrety zna każdy dziecko. Na aukcjach sztuki ceny malarstwa Holendra osiągają zawrotne sumy. Obrazy VanGogha były też najchętniej fałszowanymi obrazami na początku XX wieku, kiedy to odkrywano powoli jego twórczość i sprzedaż prac malarza gwarantowała dobry zysk.

W Paryżu Vincent VanGogh przez krótki moment studiuje malarstwo, jednak rozczarowany jakością nauczania porzuca kursy. Dzięki bratu odkrywa impresjonizm, jednak szybko odkrywa, że jego twórczość nie mieści się w tych ramach. Udaje się na pełne słońca południe Francji by samodzielnie zdobywać malarskie doświadczenia. Zaprasza do siebie Gauguina, który po licznych namowach zaproszenie przyjmuje. Przez jakiś czas obu artystom udaje się wspólnie pracować jednak porywcze charaktery obu dają o sobie znać i Gauguin wyjeżdża bez pożegnania.

VanGogh zagrażający i sobie i innym trafia na leczenie do lecznicy w Saint-Remy, do której będzie powracał co jakiś czas. Niestety choroba, halucynacje i lęki okazują się być nieuleczalne. Brat Theo sprowadza Vincenta do Paryża dając mu schronienie i opiekę. Artysta wyrusza wkrótce do Auvers-sur-Oise na zaproszenie doktora Gacheta, gdzie rzuca się w wir pracy. Niestety po raz kolejny wybuchowy charakter Vincenta VanGogha daje o sobie znać. Po kolejnej sprzeczce artysta strzela sobie w serce, przeżywa, jednak po dwóch dniach umiera mając przy sobie ukochanego brata Theo.

Niełatwy charakter malarza i jego złożona osobowość odbicie mają w jego obrazach. Szkice oraz malarstwo olejne VanGogha cechuje mocna kreska, silne pociągnięcia pędzla i intensywny kolor. Liczne autoportrety, które malował przez całe życie, choć nie zawsze doskonałe technicznie, doskonale oddają jego silny charakter oraz stan w jakim aktualnie się znajdował. Autoportret z fajką, Autoportret z obciętym uchem, i wiele innych wraz z obrazami z wnętrza pracowni artysty pozwalają prześledzić całe życie malarza.

Jednak chyba najbardziej rozpoznawalnym dziełem artysty są słynne Słoneczniki.

Namalowane z myślą o udekorowaniu ścian własnej pracowni, namalowane grubymi impastami zdają się mienić tysiącami odcieni żółtej barwy. To do dziś jeden z najchętniej reprodukowanych obrazów, który niejeden z nas chętnie powiesiłby w salonie. W porównaniu z obrazami z końcowej fazy twórczości Van Gogha, tchnie z niego optymizm i blask, który rozświetla wszystko wokół.