Któż z nas nie słyszał o genialnym artyście hiszpańskim – Pablo Picassie, którego obrazy na aukcjach sięgają obecne ceny milionów dolarów. W czym tkwi siła tego oryginalnego artysty, którego całe, długie życie było poświęcone sztuce- malarstwu, grafice, rzeźbie i ceramice?

pablo picasso

Picasso przyszedł na świat w hiszpańskiej Maladze. Talent odziedziczył z pewnością po ojcu, doskonałym rysowniku, który odkrywszy niezwykłe zdolności syna wysłał go najpierw do Barcelony, a kilka lat później do Paryża.

Ówczesna stolica Francji, a w szczególności jej dzielnica Montmartre była zamieszkana w głównej mierze przez artystów zarówno poetów jak i malarzy. Idealne miejsce dla przyszłego wielkiego artysty!

Z początku Pisasso poszukuje swej drogi podglądając twórczość VanGogha i Lautreca i to wpływ tych twórców uwidacznia się w najwcześniejszych jego pracach. Początkowe trudne lata w Paryżu przelewa na płótna malarskie w postaci chłodnych , monochromatycznych barw. To okres błękitny przepełniony dozą melancholii.

Po roku 1905 kolorystyka wyraźnie się zmienia, a malarstwo olejne wkracza w fazę różową. To okres fascynacji Picassa sztuką afrykańską, paleta barw się zdecydowanie rozjaśnia a i tematyka obiera inny niż dotychczas kurs.

W tym czasie powstaje słynny obraz Panny z Avignon zapowiadający kolejną fazę twórczości, a mianowicie kubizm.

Artysta rozpoczyna eksperymenty twórcze w przedstawianiu przestrzeniu, mające na celu negację dotychczasowych sposobów ujmowania bryły. Nowy sposób spojrzenia na przedmiot i przestrzeń w obrazie jawnie kłóciły się z dwoma wymiarami płótna. Malarz eksperymentuje więc z tworzywami niemalarskimi tworząc obrazy-reliefy, jakbyśmy dziś powiedzieli tworzy obrazy 3D. W tym czasie Picasso zajmuje się także projektami kostiumów scenicznych, rzeźbą oraz ceramiką.

 

Po fazie kubizmu malarz wychodzi ze świata martwych natur zamkniętych w ścianach pracowni. Powstaje jedno z najbardziej znanych jego dzieł. Powstaje obraz będący protestem przeciw hiszpańskiej wojnie domowej, która przetacza się przez kraj. Dzieło monumentalne i wstrząsające – Guernica. guernica

Jako grafik Picasso wielokrotnie też podejmuje temat walki byków czy mitycznych postaci Minotaura.

 

Picasso przez całe życie poszukiwał nowych dróg, nowych możliwości w sztuce, zręcznie żonglując technikami twórczymi, poddając rzeczywistość ciągłej analizie. Jego malarstwo to ciągłe metamorfozy, ciągły zachwyt nad światem i ciągły niedosyt. To wszystko sprawia, że jego twórczość po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością, a bijąca od jego malarstwa siła wciąż hipnotyzuje.

Chyba każdy z nas znalazłby w całej twórczości Picassa coś dla siebie, obraz, który stałby się ozdobą naszego salonu. Przepełnione melancholią wczesne pracy, tryskające kolorem obrazy arlekinów, barwne korridy, wreszcie niesamowicie zdobiona ceramika, za którą ja oddałabym wiele.