Któż z nas nie słyszał o genialnym artyście hiszpańskim – Pablo Picassie, którego obrazy na aukcjach sięgają obecne ceny milionów dolarów. W czym tkwi siła tego oryginalnego artysty, którego całe, długie życie było poświęcone sztuce- malarstwu, grafice, rzeźbie i ceramice?

Picasso przyszedł na świat w hiszpańskiej Maladze. Talent odziedziczył z pewnością po ojcu, doskonałym rysowniku, który odkrywszy niezwykłe zdolności syna wysłał go najpierw do Barcelony, a kilka lat później do Paryża. Ówczesna stolica Francji, a w szczególności jej dzielnica Montmartre była zamieszkana w głównej mierze przez artystów zarówno poetów jak i malarzy. Idealne miejsce dla przyszłego wielkiego artysty!

Z początku Pisasso poszukuje swej drogi podglądając twórczość VanGogha i Lautreca i to wpływ tych twórców uwidacznia się w najwcześniejszych jego pracach. Początkowe trudne lata w Paryżu przelewa na płótna malarskie w postaci chłodnych , monochromatycznych barw. To okres błękitny przepełniony dozą melancholii.

 

Po roku 1905 kolorystyka wyraźnie się zmienia, a malarstwo olejne wkracza w fazę różową. To okres fascynacji Picassa sztuką afrykańską, paleta barw się zdecydowanie rozjaśnia a i tematyka obiera inny niż dotychczas kurs. W tym czasie powstaje słynny obraz Panny z Avignon zapowiadający kolejną fazę twórczości, a mianowicie kubizm.

 

Artysta rozpoczyna eksperymenty twórcze w przedstawianiu przestrzeni, mające na celu negację dotychczasowych sposobów ujmowania bryły. Nowy sposób spojrzenia na przedmiot i przestrzeń w obrazie jawnie kłóciły się z dwoma wymiarami płótna. Malarz eksperymentuje więc z tworzywami niemalarskimi tworząc obrazy-reliefy, jakbyśmy dziś powiedzieli tworzy obrazy 3D. W tym czasie Picasso zajmuje się także projektami kostiumów scenicznych, rzeźbą oraz ceramiką. Po fazie kubizmu malarz wychodzi ze świata martwych natur zamkniętych w ścianach pracowni. Powstaje jedno z najbardziej znanych jego dzieł. Powstaje obraz będący protestem przeciw hiszpańskiej wojnie domowej, która przetacza się przez kraj. Dzieło monumentalne i wstrząsające – Guernica. Jako grafik Picasso wielokrotnie też podejmuje temat walki byków czy mitycznych postaci Minotaura.

 

Picasso przez całe życie poszukiwał nowych dróg, nowych możliwości w sztuce, zręcznie żonglując technikami twórczymi, poddając rzeczywistość ciągłej analizie. Jego malarstwo to ciągłe metamorfozy, ciągły zachwyt nad światem i ciągły niedosyt. To wszystko sprawia, że jego twórczość po dziś dzień cieszy się ogromną popularnością, a bijąca od jego malarstwa siła wciąż hipnotyzuje.